Inovativni pristup

Obiteljski liječnici kreću u borbu protiv pušenja

Strukturirana i inovativna radionica za obiteljske liječnike, posvećena njihovoj edukaciji o ovisnosti o pušenju, održana je na proteklom kongresu Koordinacije hrvatske obiteljske medicine (KOHOM). S ciljem edukacije samih obiteljskih liječnika o svim aspektima ove najraširenije ovisnosti, boljke gotovo 40 posto građana Hrvatske, radionicu su uz podršku KOHOM-a održale liječnice iz Udruge za zdravstvenu pismenost. Da pacijent pušač kroz njihove ordinacije ne bi “prolazio” tek tako i propuštala se prilika za usporedno tretiranje ove štetne navike, spomenuta Udruga pokrenula je projekt čiji je dio i posebno izdanje, piše portalzdravlje.hr.

Posebno izdanje, Vodič, namijenjen je liječnicima u svrhu njihove edukacije o svim aspektima ove ovisnosti i načinima te mogućnostima njezina liječenja. Iza vrijednog materijala, uz ovu Udrugu, stoji KOHOM, Hrvatsko društvo obiteljskih doktora pri Hrvatskom liječničkom zboru, a sve uz podršku Ministarstva zdravstva i Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

Riječ je o izdanju koje na jednom mjestu sadrži činjenice o ovoj ovisnosti, pisanom od strane niza stručnjaka. Također, poseban interes na radionici donio je i postupak mjerenja izdahnutog ugljičnog monoksida, kao mjere koja vizualno vrlo jasno prikazuje ovaj parametar u pravilu uvijek u “crvenoj zoni” kod pušača.

Vizualizacija rizika

– Mjerili smo ugljični monoksid u izdahu kod pušača i kod nepušača da se i na taj način vizualizira rizik koji pušenje predstavlja za zdravlje pojedinca. Osim što govorimo o rizicima duhanskih proizvoda, govorimo i o novim nikotinskim proizvodima o kojima liječnici, posebno koji nisu pušači, znaju jako malo. Plan je do kraja godine održati radionice u velikim gradovima Hrvatske te provesti edukaciju liječnika i medicinskih sestara kako bi imali posljednja znanja i mogli pristupiti te pomoći svojim pacijentima pušačima, pojasnila je dr. Ljiljana Ćenan, predsjednica Udruge za zdravstvenu pismenost.

Važno je da liječnici znaju komunicirati rizik svih nikotinskih proizvoda kao i njihov potencijal u pomoći dugogodišnjim pušačima tijekom odvikavanja od cigareta.

Edukacijom obiteljskih liječnika može se napraviti značajan iskorak u rješavanju problema pušenja u Hrvatskoj, piše portalzdravlje.hr.

Loading...