Stopa pušenja ispod pet posto

Švedska i Novi Zeland bit će prve "zemlje bez dima"

Švedska i Novi Zeland mogle bi postati prve smoke-free države na svijetu sa stopom pušenja nižom od 5 posto. Prema posljednjim dostupnim podacima, u nordijskoj zemlji puši svega 5,6 posto stanovnika dok je Novi Zeland trenutno na stopi od 6,8 posto. Obje države ulažu velike napore kako bi se te brojke što više smanjile.

Tajna njihova uspjeha leži u bezdimnim proizvodima zbog čije je upotrebe drastično pao broj pušača. U Švedskoj glavna zasluga ide snusu odnosno nikotinskim vrećicama za oralnu upotrebu. U toj je zemlji tradicija žvakanja duhana uvelike prisutna, tako da su Šveđani uz pomoć inovacija uspješno zamijenili cigarete s manje štetnim proizvodom te danas imaju najnižu stopu karcinoma pluća u Europskoj uniji.

„Dostupnost bezdimnih proizvoda na tržištu potaknula je promjenu i prijelaz s pušenja na korištenje sigurnijih alternativa. I zbog toga se stopa pušenja kod nas smanjuje“, navodi Carissa Düring, direktorica Considerate Pouchers Sweden.

Dim čini ljude bolesnima

U isto vrijeme se i na Novom Zelandu odvijala prava bezdimna revolucija. Naime, u posljednjih osam godina stopa pušenja je među stanovništvom pala sa 16 posto na 6,8 posto. Važno je naglasiti da je spomenuti pad krenuo tek nakon što je legalizirano konzumiranje e-cigareta.

„Svi ti proizvodi su mnogo sigurniji od pušenja. Oni isporučuju nikotin, ali ne i dim. Sada znamo da je dim to što ubija ljude i čini ih bolesnima“, ističe dr. Colin Mendelssohn iz Australian Tobacco Harm Reduction Association.

Za razliku od Novog Zelanda, Australija je zauzela vrlo restriktivan stav prema e-cigaretama. U toj je državi nikotin kategoriziran kao lijek, što znači da pacijenti moraju od liječnika zatražiti dozvolu za kupovinu bezdimnih proizvoda, što, pak, gotovo nitko ne radi.

Sličnu pa još i strožu politiku imaju brojne druge zemlje, zbog čega Düring apelira na zakonodavce da osiguraju dostupne, pristupačne i povoljne alternativne nikotinske proizvode.

Smanjenje štete je ljudsko pravo

„Imajte na umu da je smanjenje štete ljudsko pravo. Ovo se tiče ljudi. Ne radi se o novcu, ne radi se o politici, radi se o ljudskim bićima“, zaključuje dr. Marewa Glover, autorica studije Quitting Strong: New Zealand's Smoking Cessation Success Story.

Više o uspješnoj priči Švedske i Novog Zelanda možete pogledati u nastavku, u videu Smoke-Free Success: Sweden and New Zealand's Experiences.

Loading...