Rak pluća postao je jedan od glavnih uzroka smrti na Tajlandu, a pri čemu su između 30 i 60 posto oboljelih - nepušači. Podatak je to koji nadalje potvrđuje onečišćeni zrak kao veliki javnozdravstveni problem i faktor rizika za ozbiljne bolesti poput karcinoma pluća. Udisanje mikročestica PM2.5 u zraku u Bangkoku ekvivalent je 1290 popušenih cigareta godišnje, izračunao je prof. Sira Laohathai iz Vajira bolnice.
Do izračuna, koji prenose inozemni mediji, došao je usporedbom udisanja 22 mikrograma štetnih čestica po kubičnom metru zraka što je jednako pušenju jedne klasične cigarete. U studiji objavljenoj u Lancet Respiratory Medicine, adenokarcinom pluća postao je dominantan oblik ove bolesti te je u porastu njegova pojavnost kod nepušača. Kako je opisano, onečišćenje zraka smatra se važnim uzorkom bolesti tim više jer je utvrđen kod 53 - 70 posto oboljelih koji nisu nikad pušili.
Web stranica
Dok prevalencija pušenja nastavlja padati u mnogim zemljama svijeta, omjer raka pluća kod nepušača se povećava, jedan je od zaključaka te studije. Onečišćenje sitnim česticama evidentno je globalni problem, još uvijek nejednako izražen u različitim dijelovima svijeta no sa nesumnjivo dugoročnim teškim posljedicama na zdravlje ljudi. Štoviše, nedavno je znanstveno povezan i s povećanim rizikom za rak glave i vrata.
Međunarodna agencija za istraživanje raka (IARC) onečišćenje zraka, posebice PM2.5 česticama, kategorizirala je u prvu grupu kancerogenih uzročnika.