Liječnici primarne zdravstvene zaštite ne samo da poznaju svoje pacijente, već bilježe i određene karakteristike odnosno navike. Svaki će liječnik, znaju to pacijenti, u anamnezi napisati je li osoba pušač ili ne. No u tim se bilješkama ne razdvajaju konzumenti duhanskih proizvoda od onih koji konzumiraju e-cigarete.
Da je to tako, potvrdio nam je prof. dr. sc. Rudika Gmajnić, liječnik obiteljske medicine Doma zdravlja Osječko-baranjske županije, rekavši da program koji prati navike pacijenata ne razlikuje pušenje duhanskih proizvoda, e-cigareta i lule i sl.
- Mi liječnici smo u dilemi evidentirati pušača ili nepušača kad su u pitanju e-cigarete. Naime, e-cigareta nema duhanskoga dima koji bi se smatrao štetnim za pluća. Mi evidentiramo je li osoba pušač ili ne, no nemamo odvojenu kategoriju, kaže prof. Gmajnić.
Mišljenja je, kaže nadalje, da bi se trebalo razgraničiti konzumiranje duhanskih proizvoda od e-cigareta te postaviti kolonu odnosno dvije više gdje bi se bilježilo tko što konzumira. Profesor Gmajnić ističe da znanost još uvijek nije do kraja odlučila o razlici između e-cigareta i duhanskog dima.
Smatra da u javnosti vlada percepcija kako e-cigarete nisu toliko štetne kao obične cigarete. Poznato mu je to, dodaje, jer pacijenti na upit sami naglašavaju da koriste e-cigarete. Međutim, obiteljski liječnici taj podatak naprosto nemaju gdje upisati pa tako ni pratiti situaciju niti donositi zdravstvene zaključke povezane s korištenjem e-cigareta.
- Vjerujem da će se situacija promijeniti godinama kad još više ljudi bude konzumiralo e-cigarete. Za sada znanost zna za posljedice jedne vrste, no ne i druge i vjerojatno će se to promijeniti u budućnosti. Nama liječnicima pak bit će olakšano u situacijama kad budemo razgovarali o posljedicama na zdravlje, zaključuje prof. Gmajnić.