Semafor s tri standardne boje odavno je “izašao” isključivo s prometnica i koristi se kao vizualan jasan signal u mnogim područjima pa tako i u zdravlju. Za štetu koju si organizmu čine pušači semafor predstavlja mjerenje ugljičnog monoksida (CO). Mjerenje izdaha u trajanju od 15 sekundi, nalik alkometru, donosi brojčani rezultat koji prema skali jasno pokazuje razinu ovog toksičnog plina. Upravo su takvo mjerenje nedavno organizirale obiteljske liječnice iz Udruge za zdravstvenu pismenost te iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar.
Liječnice Udruge i Zavoda provodile su ovu javnozdravstvenu aktivnost na humanitarnoj utrci Run4Down održanoj na zagrebačkom Bundeku. Uz važan humanitarni karakter i podršku djeci s Down sindromom, na Bundek su došle sve generacije, cijele obitelji, aktivni trkači kao i rekreativci. Uz promociju zdravlja, sporta i kretanja, bila je to i prilika promovirati “život bez dima”. Mjerenje ugljičnog monoksida liječnice navedene Udruge, dr. Ljiljana Ćenan i dr. Vjekoslava Amerl Šakić, provodile su uz upitnik kojim su temeljito ispitale navike pušača, motive, pokušaje odvikavanja itd. Usporedo su provodile savjetovanje kako si pomoći pri prestanku pušenja, a svima je bio dostupan i Vodič naziva Stop ovisnosti o pušenju u izdanju portalzdravlje.hr.
Korisni savjeti struke dostupni su na jednom mjestu, a Vodič besplatno možete preuzeti ovdje. Ono čemu smo svjedočili prilikom ove javnozdravstvene aktivnosti Udruge za zdravstvenu pismenost jest neupitna volja za prestankom štetne navike svakog ispitanika na terenu.
Mjerenju su pristupali dvojako; neki su se zgrozili i zabrinuli nad svojim rezultatom, a pojedini se pak nisu htjeli suočiti s tim “semaforom”. Upravo je to potvrdilo, uz ostalo, zašto se u drugim zemljama ovakva analiza koristi u cjelokupnom setu pomoći za lišavanje ovisnosti o cigaretama. Naime, kako su mjerenje ugljičnog monoksida opisali u stručnom liječničkom društvu britanskih obiteljskih doktora, Primary Care Respiratory Society (PCRS), riječ je o vrijednom motivacijskom alatu za pušače. U njihovim uputama stoji kako mjerenje CO “pruža vidljivi dokaz štete uzrokovane pušenje i daje mjeru s kojom mogu pratiti svoj napredak s prestankom pušenja”.
Web stranica
Istraživanje pokazuje da će pušači vjerojatnije biti uspješniji u pokušaju prestanka pušenja ako je CO monitor korišten kao dio plana podrške za prestanak pušenja, stoji u opisu PCRS.
Podsjetimo, tim Udruge za zdravstvenu pismenost proveo je, uz edukaciju, ovakvo mjerenje i na posljednjem kongresu Koordinacije hrvatske obiteljske medicine (KOHOM) gdje su najavili strukturirane radionice za svoje kolege s ciljem njihova aktivnog uključivanja u suzbijanje ove ovisnosti među svojim pacijentima. Temelj ovih radionica čini Vodič za liječenje ovisnosti o pušenju koji će biti dostupan svim obiteljskim liječnicima, a koji je rad Udruge za zdravstvenu pismenost, KOHOM-a, Hrvatskog društvo obiteljskih doktora pri Hrvatskom liječničkom zboru te koji su podržali Ministarstvo zdravstva i Hrvatski zavod za javno zdravstvo.