Yale Medicine

Liječenje ovisnosti o pušenju teže je ženama

Zašto je ženama teže izliječiti se od ovisnosti o cigaretama, jedna je od “vječnih” tema o kojoj su napravljena različita i brojna istraživanja. Jedno od posljednjih dolazi s čuvenog Sveučilišta Yale otkud su objavili sumirana dosadašnja saznanja. Za početak ono što ističu jest kako je tek unazad par godina utvrđeno da lišavanje cigareta kod žena s problemom započinje već od - prvog dana.

Naime, prvi dan “bacanja” cigareta smatra se važnim trenutkom samog donošenja odluke o prestanku pušenja. No, kako piše znanstvenica Sherry McKee, koja se na Yaleu bavi upravo istraživanjem utjecaja pušenja na žene i učinkovitim tretmanima za prestanak te ovisnosti, kod žena na odluku o pušenju cigareta utječu emocije.

Yale Medicine

Web stranica

Tako već od prvog dana i samog starta odvikavanja žena će lakše posegnuti za cigaretom u slučaju nevolje, negativnih emocija i slično. Svoju ulogu tu, naravno, imaju i hormoni. Stoga navodi da razine estrogena koje fluktuiraju ovisno o fazi menstrualnog ciklusa, utječu na perecepciju i želju za nikotinom. Nadalje, kao drugi važan zaključak i preporuku navodi sredstva za pomoć u prestanku pušenja koja kod žena ne funkcioniraju jednako kao kod muškaraca pušača.

Manja učinkovitost zamjenske terapije


Stručnjaci ne znaju zašto je nikotinska zamjenska terapija ( flasteri, žvakaće gume, inhalatori, sprejevi) manje učinkovita kod žena. Jedna od teroija je da žene brže metaboliziraju nikotin od muškaraca, a i oslikavanje mozga ( radiološke pretrage) pokazale su kako nikotinski receptori u mozgu drukčije funkcioniraju kod žena te utječu na učinkovitost nikotinske zamjenske terapije, piše McKee.

Navodi konkretne savjete za žene koje se žele ostaviti nikotinske ovisnosti poput: ograničavanja unosa kave i alkohola, okružiti se podržavajućim ljudima, razmisliti o okidačima za cigarete te ne odustati od odvikavanja od cigareta radi mogućeg debljanja.

Loading...