Analiza

Budućnost aroma u e-cigaretama u Europi

prof. dr. sc. Ognjen Brborović

Rasprava o aromatiziranim proizvodima za vaping i nikotinskim vrećicama sve je intenzivnija diljem Europe, a kreatori politika suočavaju se s teškim odlukama o tome kako uskladiti zabrinutost za javno zdravlje s potencijalom smanjenja štete.

Nedavna analiza koju je na konferenciji o e-cigaretama u prosincu 2024, na Royal College of Physician u Londonu predstavio Tobacco Intelligence, ističe rastuću regulatornu nesigurnost oko ovih proizvoda, budući neslužbeno pristigli prijedlozi Europske komisije sugeriraju moguću potpunu zabranu aromatiziranih e-cigareta i nikotinskih vrećica. Jedno su želje Komisije, a drugo su „na terenu“ prisutne značajne podjele među državama članicama koje bi mogle dovesti do nijansiranijeg pristupa.

Duboke podjele

Arome igraju ključnu ulogu na tržištu vapinga, pri čemu samo 1 posto jednokratnih e-cigareta ima duhanski okus. Podaci iz drugog kvartala 2024. pokazuju da voćni i slatki okusi dominiraju prodajom diljem Europe. Ovi okusi posebno su važni redovitim korisnicima vapinga jer ankete otkrivaju da su daleko privlačniji korisnicima e-cigareta nego korisnicima grijanih duhanskih proizvoda. Dok se odrasli pušači često oslanjaju na aromatizirane e-cigarete kako bi prestali pušiti, kritičari tvrde da ti isti okusi privlače mlade koji inače ne bi koristili nikotinske proizvode.

Regulatorni krajolik duboko je podijeljen. Prema Europskom planu za borbu protiv raka, arome usmjerene na mlade - one koje se smatraju posebno privlačnima djeci - očekuje se da će biti zabranjene, dok bi okusi namijenjeni odraslima mogli ostati dostupni. Ovaj srednji put odražava sve veće priznanje potencijala e-cigareta kao alata za prestanak pušenja. Arome su istovremeno rizik i prilika, često se moglo čuti u raznim formama na konferenciji jer pomažu odraslima da prestanu pušiti no privlače i mlade da počnu konzumirati nikotin što nikako nije želja država članica.

Što se tiče nikotinskih vrećica, pet država članica EU-a, uključujući Litvu i Finsku, već su u potpunosti zabranile nikotinske vrećice, dok je Francuska predložila sličnu zabranu. U međuvremenu, deset drugih zemalja odlučilo se za blaže propise prema zakonima o kontroli duhana. Skandinavske zemlje poput Švedske i Danske vjerojatno će se protiviti zabrani na razini EU-a, dok će veći igrači poput Francuske i Njemačke možda zagovarati strože mjere. Međutim, malo je vjerojatno da će Europski parlament podržati potpunu zabranu nakon izbora 2024., koji su donijeli pomak prema politikama prijateljskima smanjenju štete. Najvjerojatniji ishod čini se kompromisnim rješenjem.

Postizanje ravnoteže

Ekonomski čimbenici također igraju ulogu u raspravi. Zemlje poput Latvije zabilježile su visoke porezne prihode od prekogranične prodaje vaping proizvoda zbog zabrana u susjednim zemljama poput Litve. Ova dinamika komplicira pozive na jedinstvenu regulaciju diljem EU-a.

Dok se Europska komisija priprema za novu Direktivu o duhanskim proizvodima (TPD3), sve oči uprte su u to hoće li uspjeti postići pravu ravnotežu između zaštite mladih i podrške smanjenju štete za pušače. S dubokim podjelama među državama članicama i promjenjivim javnim mišljenjem, budućnost aromatiziranih e-cigareta u Europi ostaje neizvjesna, ali jedno je jasno: regulacija, ne zabrana, čini se najpragmatičnijim putem, a vodeća politička grupacija u EU po pragmatičnosti je poznata.

Loading...